МИ ПРАЦЮЄМО З 9:00 ДО 18:00 ПО БУДНЯХ. СБ-НД З 10:00 ДО 15:00
Каталог

Токарні верстати

Токарні верстати є однією з найвідоміших різновидів верстатного обладнання. Історія подібних агрегатів налічує кілька століть, проте й в наш час вони залишаються популярними завдяки простоті, надійності та в той же час універсальності. На токарному верстаті можна здійснювати не тільки власне точіння, але й нарізування різьблення та конусів, обробку торців, свердління, зенкування, а також інші види робіт. Конкретний набір можливостей залежить перш за все від типу верстата.

Говорячи про типи, варто перш за все відзначити, що сучасні токарні верстати можуть призначатися для різних матеріалів. Втім, найбільш популярними є два варіанти - деревина та метал. Агрегати під інші матеріали (наприклад, пластик) зустрічаються порівняно рідко, в основному на спеціалізованих виробництвах; крім того, можливість обробки таких матеріалів може передбачатися на традиційних дерево- або металообробних верстатах.

Розглянемо кожен різновид детальніше.

Токарний верстат по дереву

В більшості своїй токарні верстати по дереву мають досить просту конструкцію. Вони зазвичай припускають, умовно кажучи, «ручний» спосіб роботи: верстат забезпечує тільки обертання заготовки, а різець, яким обробляється деталь, токар тримає в руках. Це вимагає певної майстерності, обережності та високої точності в рухах. Зустрічаються й автоматизовані верстати по дереву, у тому числі з ЧПУ, проте вкрай рідко - в загалі це великі промислові моделі. Також варто сказати, що у невеликих домашніх майстернях значного поширення набув настільний варіант саморобних агрегатів для обробки дерева: зібрати такий верстат своїми силами відносно нескладно. Втім, для більш-менш серйозних завдань краще все ж користуватися обладнанням заводського виробництва.

Токарний верстат по металу

У свою чергу, токарні верстати по металу - навіть найпростіші і недорогі моделі - зазвичай мають супорт з кріпленням для різця й окремий механізм для переміщення супорта. Подібна конструкція забезпечує високу точність обробки та надійність фіксації інструменту; останнє важливо з урахуванням високих навантажень, що виникають при обробці металу.

Відзначимо, що в наш час, кажучи про токарний верстат, найчастіше мають на увазі саме агрегат для обробки металу. Це пов'язано з тим, що потреба в металевих деталях сьогодні значно вище, ніж в дерев'яних і обсяги виробництва, відповідно, розрізняються. Крім того, при роботі з деревиною іноді можна обійтися без верстата, метал ж більш вимогливий до обладнання.

Сучасні токарні верстати, купити які в даний час досить просто, діляться на декілька типів:

Токарно-гвинторізний верстат

Класичний, знайомий більшості користувачів різновид, що одержав широке поширення завдяки своїй універсальності. Відповідно до назви, може застосовуватися як для точіння, так й для нарізування різних видів різьблення; крім того, доступні для таких верстатів види робіт включають свердління, зенкування та розточування отворів, обробку торців, створення фасонних поверхонь та ін. Вісь обертання в токарно-гвинторізному верстаті розташовується горизонтально, обмеження по максимальній довжині й товщині (діаметру) заготовки в різних агрегатах можуть бути різними, однак усі такі пристрої розраховані в основному на довгасті деталі, у яких довжина значно перевищує діаметр.

Токарно-карусельні

Відмінною особливістю таких агрегатів є те, що вісь обертання в них розташовується вертикально, а заготовка кріпиться на плоскій планшайбі. За своїми можливостями токарно-карусельні верстати аналогічні зазначеним вище токарно-гвинторізним, проте даний різновид застосовується в основному для обробки великих деталей (діаметр заготовки до 2000 мм за мірками «каруселей» вважається порівняно невеликим).

Ще один цікавий нюанс полягає в тому, що багато з подібних верстатів оснащуються відразу двома супортами - для зовнішньої обробки та для розточування отворів; при цьому зовнішній супорт часто оснащується револьверної головкою, що дозволяє встановлювати відразу кілька інструментів.

Токарно-револьверні

Верстати, що мають супорт з так званою револьверною головкою. Така головка має відразу кілька «посадочних місць» під різні інструменти, їх можна встановити одночасно та міняти при роботі дуже швидко, буквально одним поворотом рукоятки. А сам супорт, на відміну від класичних токарно-гвинторізних моделей, розташовується не збоку від оброблюваної деталі, а з її торця; це дозволяє використовувати разом різні типи інструментів, наприклад, різці та свердла. Токарно-револьверні верстати особливо зручні в серійному виробництві, яке вимагає декількох токарних операцій для кожної деталі.

Лобові (лоботокарні) верстати

Різновид верстатів, призначена для обробки деталей з великим діаметром і малою довжиною. У цьому сенсі подібні агрегати схожі з карусельними, проте в лобових верстатах вісь обертання розташовується горизонтально. Через це вони дещо гірше підходять для обробки великих масивних деталей й зустрічаються рідше «каруселей».

Автомат поздовжнього точіння

Найбільш просунута різновид токарних верстатів, що відрізняється високим ступенем автоматизації (звідси і назва), а також базатозадачністю. У конструкції такого агрегату, крім власне токарного блоку, нерідко передбачається механізм подачі заготовок і вивантаження готових деталей; існують й багатошпиндельні моделі, здатні обробляти декілька заготовок за раз. Взагалі, виділяють дві основні різновиди точильних автоматів: з нерухомою передній бабкою (Gang, «американський тип») і з рухомого (Swiss, «швейцарський тип»).

У першому випадку поздовжня подача здійснюється за рахунок руху супорта з різцем, як в класичних токарно-гвинторізних агрегатах; такі верстати застосовуються в основному для порівняно коротких деталей. В автоматах швейцарського типу супорт не рухається уздовж осі обертання - натомість переміщується патрон із закріпленою в ньому заготовлею. Подібна конструкція відмінно підходить для обробки тонких довгих заготовок, так як дозволяє звести до мінімуму навантаження на вигин. У будь-якому випадку точильні автомати призначені в основному для досить великих виробництв: вони дуже зручні при серійному виготовленні великих партій однотипних деталей, однак коштують недешево.

Існують й більш специфічні різновиди токарних верстатів, які на поточний момент стають все більш популярними.

Токарні верстати з ЧПУ

На завершення відзначимо, що числове програмне управління (ЧПУ) може передбачатися у всіх згаданих вище видах верстатів (відповідно ціна на них значно більше), а для автоматів поздовжнього точіння воно є практично обов'язковим.

07.04.2023
Поділитися
tools
Безкоштовна доставка за підписку
Підпишіться на розсилку, щоб отримувати актуальні пропозиції та першими дізнаватися про знижки та акції.