МИ ПРАЦЮЄМО З 9:00 ДО 18:00 ПО БУДНЯХ. СБ-НД з 10:00 до 15:00!
Каталог

Огляд лазерних далекомірів

При проведенні нескладного ремонту для вимірювань буде цілком достатньо звичайної рулетки. Але якщо мова йде про безліч вимірів, та ще й поза приміщеннями, то куди правильніше буде купити лазерний далекомір або, як його ще називають - лазерна рулетка. Цей прилад дозволить не тільки проводити вимірювання з максимальною зручністю, але й виконувати цілий ряд додаткових дій.

Принцип роботи лазерного далекоміра

Принцип роботи лазерного далекоміра (іноді ці прилади називають також лазерними рулетками) побудований або на часі проходження променя до об'єкта та назад, або на вимірюванні різниці фаз посланого й отриманого сигналів (при відображенні від мети хвиля повертається з іншої фазою). Перші моделі звуться імпульсними, другі - фазовими.

Імпульсні моделі вимагають складної «начинки». Як наслідок, на такі далекоміри ціна значно вище, зате вони дозволяють вимірювати значні відстані, часом складові кілометри, хоча точність вимірювання може бути не дуже високою. Такі прилади включаються лише на час імпульсу, а значить відрізняються підвищеною скритністю. Тож не дивно, що імпульсні далекоміри активно застосовуються військовими, яких мало хвилює складність та цынова складова застосовуваної техніки, а похибка в десятки сантиметрів допустима. Імпульсні моделі приміряю в геодезії, в наукових дослідженнях і навігації.

Фазові далекоміри куди більш доступні та, відповідно, быльш поширені. Вони здатні забезпечити дуже високу точність, вимірювану десятими частками міліметра, хоча і не в змозі вимірювати дійсно великі відстані (зазвичай не більше 300 метрів). Використовуваний ними метод вимагає постійно роботи лазера, а сама процедура вимірювання може складати декількох секунд. Саме такі рішення й застосовуються у будівництві, коли скритність нікого не хвилює, зате важлива точність вимірювань, та й вартість устаткування має значення.

Як джерело лазера у фазових приладів виступає лазерний діод. Тобто потужність лазера помітно нижче, ніж у імпульсних моделей. Але, незважаючи на це, при роботі з фазовим далекоміром все одно потрібно дотримуватися всіх правил безпеки, потрапляння променя в око може призвести до пошкодження зору.

У цьому матеріалі ми будемо розглядати саме фазові далекоміри.

Три основні критерії вибору лазерних далекомірів

  1. Першим важливим критерієм, на який слід звернути увагу при виборі пристрою, є максимальна дальність вимірювань. Якщо далекомір планується використовувати в приміщеннях, то максимальної дальності в 30 метрів зазвичай буває більш ніж достатньо. Але зустрічаються й моделі, здатні вимірювати відстані в кілька сотень метрів. Тут слід зазначити один дуже важливий момент - заявлена ​​виробником максимальна дальність досяжна тільки в ідеальних умовах. Тобто за відсутності пилу, туману або дуже яскравого сонячного світла. За дальності вимірювання далекоміри часто ділять на два основних типи - для внутрішнього та зовнішнього застосування. При цьому, прилад для зовнішнього застосування можна використовувати й усередині приміщень.
  2. Другий критерій - точність вимірювань. У переважної більшості моделей вона становить 1-3 мм. З одного боку, чим вона вище, тим краще. Однак зі зростанням точності підвищується й вартість приладу. До того ж занадто висока точність просто не потрібна в побутових умовах.
  3. До третього ж критерію слід віднести додаткову функціональність приладу - тут все залежить від потреб користувача. Нерідко лазерні далекоміри можуть мати такі здібності, як обчислення площ та обсягів, здатність зберігати в пам'яті всі проведені обчислення тощо. Всі далекоміри оснащуються екранами. Але ось можливості цього екрану можуть значно відрізнятися, від монохромних без підсвічування до кольорових з високою роздільною здатністю й здатністю відображати не тільки основну інформацію, але й всілякі додаткові дані. Найбільш просунуті далекоміри можуть мати модуль Bluetooth, що дозволяє відправляти всі проведені зміни в додаток, встановлений на смартфоні або планшеті.

Додаткові фактори вибору лазерних рулеток

При виборі лазерного далекоміра можна враховувати й ряд інших факторів. Таких, як колір лазера (червоний або зелений), наявність в комплекті кейса для зберігання та перенесення, живлення від акумулятора або пальчикових батарейок, ступінь захисту IP тощо. Якщо вимірювання планується виробляти при різних погодних умовах, то краще вибрати прилад з більшою різницею робочих температур.

Для професійного застосування, коли постійно потрібно вимірювати значні відстані, вам буде потрібно придбати також і ряд аксесуарів, таких як штативи, спеціальні окуляри тощо. У деяких випадках ці аксесуари можуть поставлятися у комплекті з приладом.

Окуляри необхідні для того, щоб мати можливість бачити лазерний промінь в сонячну погоду та на великих відстанях. Штатив дозволить не допустити тремтіння приладу, неминучого, якщо тримати його в руках. Відбивач (найчастіше має форму квадрата з поверхнями різних кольорів, зазвичай білого й червоного) буде корисний, якщо поверхня, на яку спрямований промінь, дуже темна або нерівна. Якщо ж відстань дуже велика, то може знадобитися візир (бувають оптичними і цифровими). Для непрофесійного використання подібні доповнення надлишкові.

Вибір бренду не так важливий, головне вибрати рішення відомого й перевіреного виробника. Одна й таж сама компанія може випускати як професійні, так й побутові моделі, наприклад, Bosch DIY і Bosch Professional.

20.10.2021
Поділитися