Головна особливість лазерного нівеліра (рівня) стає зрозумілою вже з назви приладу - його робочим інструментом є лазер. Прилад може бути точковим або ж промінь розсіюється за допомогою спеціальної призми, що дозволяє нанести розмітку. Такі прилади незамінні при проведенні найрізноманітніших робіт всередині приміщення. Що ж стосується роботи на відкритих просторах, то для цього завдання лазери в більшості своїй не дуже підходять, оскільки мають невелику дальність.
Типи лазерних нівелірів
Розподіл нівелірів на аматорські та професійні рішення є досить умовним. Будь-яких спеціальних критеріїв, чітко відокремлюють кордон між ними немає. Лазери прийнято ділити за способом проектування на три основних типи:
Крапкові нівеліри

Найбільш прості й доступні рішення, що проектують лазерним променем точку на поверхні, звідки і з'явилася назва приладу. Деякі моделі здатні забезпечити одразу кілька точок - до 5-ти.
Лінійні (будівник площин)
В даному випадку проектується не крапка, а ціла лінія або кілька ліній відразу, який можуть бути як горизонтальними, так і вертикальними. При цьому дані моделі нерідко здатні проектувати також й крапки. Це вже більш функціональні рішення, що використовуються, наприклад, при оздоблювальних роботах. Зазвичай їх застосовують, встановивши на триногу. Лінія створюється за рахунок розсіювання світла за допомогою спеціальної призми, що накладає обмеження на дальність роботи приладу, вона може досягати лише кількох десятків метрів.
Ротаційні нівеліри

Відносяться до найбільш просунутим і дорогим рішенням. Здатні зробити розмітку відразу по всьому периметру або побудувати на стіні лінію обмеженої довжини (режим сканування). Завдяки спеціальній обертається (ротаційної) голівці, що проектуються приладом точка розпливається в лінію. Такий підхід хороший тим, що вся потужність лазера зосереджена в одній точці, що забезпечує більш високу, у порівнянні з лінійними моделями, яскравість одержуваної лінії при великих відстанях. При необхідності обертання головки зупиняється і нівелір застосовується як точковий.
У продажу зустрічаються також і комбіновані моделі. Зазвичай це спеціалізовані рішення, призначені для виконання певного кола робіт.
Інші технічні характеристики нівелірів
- Дальність дії. В більшості своїй лазери мають невелику дальність дії. Хоча в продажу можна знайти моделі з «далекобійністю» до 50 метрів, проте із застосуванням спеціального приймача лазерного випромінювання. При цьому мається на увазі максимальна відстань, на якому можна буде розрізнити лазерну проекцію неозброєним поглядом. Слід пам'ятати, що зазначена цифра досяжна тільки при ідеальних умовах - відсутності туману, пилу, занадто яскравого освітлення тощо. Показник «дальнобійності» значно впливає на вартість пристрою. Тож, якщо воно купується для проведення робіт в квартирі, то й 10 метрів буде цілком достатньо. Якщо ж прилад необхідний для використання в умовах великих приміщень або на відкритому просторі, то потрібно обов'язково звернути увагу на наявність функції роботи з приймачем лазерного випромінювання. У таких випадках дальність може досягати декількох сотень метрів.
- Точність розмітки. Більшість моделей забезпечують точність близько 0,5-1 мм на 10 метрів. Цього цілком достатньо для більшості завдань. Якщо потрібна велика точність, то потрібно бути готовим розлучитися з більшою сумою. Менш точні моделі годяться тільки для вирішення найпростіших завдань.
- Вирівнювання. Найбільш прості моделі вимагають вирівнювання вручну. Для цього вони забезпечуються бульбашкового рівня, вбудованими в корпус. Найбільш простий приклад - звичайний рейковий рівень, який може бути обладнано лазерним випромінювачем. Досить такого пристосування буде тільки при проведенні ремонту в домашніх умовах, за умови, що перед вами не варто ніяких особливих завдань. Більш складні рішення мають опцію самовирівнювання та бувають маятниковими або електронними. У маятникових моделей лазер встановлений на спеціальному маятнику, який вивільняється в момент включення приладу та досягає рівноваги під власною вагою. Досить ефективне й недороге рішення, що підходить для виконання не дуже складних робіт. Точність електронних моделей значно вище, вони підходять для професійного використання. Але й вартість їх, відповідно, також висока.
- Живлення. В більшості своїй прості й недорогі моделі нівелірів працюють від пальчикових батарейок типу АА, які можна замінити відповідними акумуляторами. Більш складні й дорогі рішення оснащуються вбудованими акумуляторами досить великої потужності, здатними забезпечити тривалий час роботи від одного заряду. Наявність опції автоматичного відключення дозволить заощадити заряд.
- Колір лазера. Може бути корисним або зеленим. Вважається, що другий більше підходить при роботі поза приміщеннями, оскільки краще помітний при яскравому сонячному світлі.

На що звернути увагу при виборі лазерного нівеліра
Власне кажучи, вибір нівеліра зводиться до стоять перед вами завданнями. Для невеликого ремонту в квартирі, для того щоб розвісити полки або картини, досить буде найпростішої моделі з мінімальною дальністю дії. Професіоналу, який працює на відкритих просторах, буде потрібно вже ротаційна модель з можливістю використання приймача лазерного випромінювання. Залежно від розв'язуваних завдань визначається дальність дії приладу, кількість створюваних ним проекцій і його точність. Так, вимоги до точності можуть бути навіть прописані в документації до проведених робіт.
Те, наскільки активно буде використовуватися прилад, визначає також й вибір джерела живлення. Так, моделі, що працюють від батарейок, не підходять для тривалого застосування, краще вибрати рішення з акумулятором (в деяких випадках одного заряду може вистачити на пару десятків годин безперервного використання).
Якщо нівелір планується застосовувати в складних умовах та поза приміщеннями, то краще вибрати модель з високим ступенем захисту IPxx. Не зайвим буде також звернути увагу й на комплектацію, яка може сильно відрізнятися в залежності від виробника та моделі.