Якій мові віддаєте перевагу?
Русский або Українська
МИ ПРАЦЮЄМО З 9:00 ДО 18:00 ПО БУДНЯХ. СБ-НД з 10:00 до 15:00!
Каталог

Історія інструменту: перфоратор

Будівельний перфоратор став сьогодні звичайним явищем. І мало хто замислюється над тим, що історія цього виду інструменту почалася відносно недавно.

Історія свердління з ударом бере свій початок ще у Стародавньому Китаї. Точну дату, звичайно, ніхто не знає, адже сталося це за сотні років до нашої ери. Письмових джерел практично не залишилося, однак барельєфи, що збереглися, показують, що технологія була досить розвиненою, хоча в її основі лежали примітивні інструменти з бамбука. Відомо, що вона використовувалася для буріння свердловин, завглибшки сотні метрів.

Перфоратори у сучасному розумінні прийшли із гірничої справи. Вже на початку 19-го століття робилися перші спроби створення відбійних молотків (цей вид інструменту можна назвати предком перфораторів). Спочатку перші молотки мали парові двигуни й відрізнялися винятковою громіздкістю, вони були ненадійні та незручні. Проте навіть така техніка дозволяла значно підвищити продуктивність, а над її поліпшенням працювали винахідники з різних країн.

Втім, відбійний молоток призначений саме для того, щоб відколювати (відбивати) цілі шматки породи. Але при цьому існує цілий спектр завдань, коли необхідно висвердлити отвір. Наприклад, щоб вбити клин або закласти вибухівку. Звичайний дриль для цього не підходить, оскільки працювати часто доводилося з дуже твердими породами. Так й з'явилися перші механізми, у яких процес свердління поєднувався з ударом.

З'являлися нові ідеї й техніка поступово вдосконалювалася. У другій половині 19-го століття вже були розроблені перші відносно компактні пневматичні та механічні перфоратори, в яких бур не тільки завдавав удару, але й повертався. Значним просуванням вперед стала ідея зробити так, щоб ці дві дії виконувались різними механізмами. Такий підхід сьогодні став звичайним для всіх моделей перфораторів. Так надійніше, до того ж, з'являється можливість відключити удар або свердління.

Перший електроперфоратор

Але хто саме винайшов перший електричний перфоратор, є предметом суперечок. Більшість джерел сходяться на тому, що ця честь належить компанії Bosch, яка представила «перший у світі» електроперфоратор Bosch-Hammer у 1932 році. Заявляється, що цей знаменитий німецький виробник електроінструменту і винайшов даний вид інструменту.

Проте, ця історія викликає певні сумніви. Так, деякі експерти, дивлячись на схему того самого Bosch-Hammer 1932 випуску (вона доступна на сайті компанії), стверджують, що цей інструмент не можна назвати повноцінним перфоратором у сучасному розумінні цього слова. Також деякі джерела вказують, що перш ніж розпочати його створення, компанія Bosch придбала деякі патенти, отримані сторонніми винахідниками у 20-х роках. Іншими словами, пристрій був цікавим, але назвати його першим у світі повноцінним перфоратором не можна. Швидше за все, перед нами звичайна маркетингова легенда, що набула широкого поширення. Слід зазначити, що творці електроінструменту взагалі люблять використовувати визначення «перший у світі».

Найімовірніше, вже й не вдасться сказати, хто саме створив перший перфоратор. Так, є відомості, що німецька компанія Fein представила в 1914 році пристрій, який отримав назву "Bohrmaschine mit elektro-pneumatischem Schlagwerk" ("дриль з електропневматичним ударним механізмом").

Також американський виробник Milwaukee Electric Tool Corporation стверджує, що почав продаж подібних пристроїв на початку 30-х років минулого століття. За бажання можна знайти й інших «творців перфораторів». Швидше за все, істину встановити не вдасться.

Втім, хоч би хто був винахідником електричного перфоратора, на початок 40-х років минулого століття цей вид інструменту став цілком звичним явищем. Ця техніка поступово вдосконалювалася, ставала все більш зручною у використанні, надійною та безпечною. Потужність техніки постійно збільшувалася, а от вага, навпаки, знижувалась, з'явилися моделі вагою кілька кілограмів. Сьогодні, щоб користуватися перфоратором, вже не потрібно мати значні м'язи.

Але історія перфоратора не скінчилася. Техніка ця продовжує розвиватися та вдосконалюватися, над її поліпшенням працюють сотні фахівців з усього світу, до послуг яких найновіші технології.

01.02.2022
Поділитися