МИ ПРАЦЮЄМО З 9:00 ДО 18:00 ПО БУДНЯХ. СБ-НД з 10:00 до 15:00!
Каталог

Види деревообробних верстатів

Деревина давно застосовувалося людиною як універсальний матеріал. Не втрачає вона популярності й у наш час. І якщо поодинокі вироби з дерева можна виготовляти за допомогою ручного інструменту, то при більш менш великих обсягах виробництва не обійтися без верстатів.

При обробці деревини доводиться мати справу з різними завданнями – відповідно й верстати для таких робіт досить різноманітні. Розглянемо їх основні різновиди відповідно до типу робіт, що виконуються на тому чи іншому агрегаті.

Пиляльні верстати

Початковий етап обробки дерева - обробіток вихідного матеріалу на заготівлі потрібного розміру. Для цього можуть застосовуватись такі види верстатів:

Циркулярні пилки

Широко відомі "циркулярки" - стаціонарні пилки з полотном у вигляді зубчастого диска. У конструкції таких верстатів можуть передбачатися пристосування, що підвищують точність й акуратність роботи - наприклад, упори для прямолінійних розпилів, механізм нахилу диска під заданим кутом тощо.

Форматно-розкроювальні верстати

По суті – спеціалізований різновид «циркулярок», що застосовується в основному в меблевому виробництві. Ключовими особливостями таких верстатів є можливість роботи з великими листами матеріалу, а також наявність напрямних для максимальної точності різання.

Стрічкові пили

У верстатах цього типу пиляльне полотно є закольцованной стрічкою, що постійно рухається в одному напрямку. Подібна конструкція дозволяє справлятися з більш товстими матеріалами ніж на циркулярних агрегатах.

Лобзикові верстати

Призначені для обробки відносно тонких матеріалів - фанери, шпону, ламінату, ДСП та інших. Нерідко оснащуються функцією обдування заготовки, яка видаляє стружку та дозволяє постійно бачити місце різання.

Пилорами

Тяжкі потужні агрегати для оброблення великих пиломатеріалів. Верстати цього типу дещо менш продуктивні, ніж стаціонарні пилорами, проте вони більш прості в установці та зручні у транспортуванні.

Строгальні верстати

Стругання використовується для вирівнювання заготівлі та надання їй потрібної товщини. Така операція може здійснюватися на двох видах верстатів – фугувальних та рейсмусових; існують й комбіновані варіанти – фуговально-рейсмусові агрегати.

Основна відмінність тут полягає в тому, що у фугувальному верстаті вал з ножами розташовується знизу від заготовки, а в рейсмусовому верстаті – зверху (відповідно, комбіновані агрегати мають два вали). Найчастіше ці види верстатів застосовуються у зв'язці: спочатку заготовка вирівнюється на фугувальному агрегаті, а потім їй надається потрібна товщина за допомогою рейсмусу.

Фрезерні верстати по дереву

Фрезерування являє собою обробку матеріалу за допомогою інструменту, що обертається (фрези), який поступово рухається до заготівлі. Таким чином можна виконувати прямі та фігурні прорізи, знімати фаску, створювати фасонні деталі тощо. Для цього використовується спеціалізований різновид верстатів – власне фрезерні верстати по дереву.

Токарні верстати по дереву

Обробка деталей циліндричної (або іншої аналогічної) форми здійснюється на токарних верстатах. При цьому традиційні верстати токарні по дереву помітно відрізняються від агрегатів для обробки металу. Так, при роботі на такому верстаті різець не кріпиться в супорті, а утримується в руках - так що якість виготовлення залежить від навички користувача.

Окрему специфічну категорію токарних верстатів є так звані круглопалочні агрегати. Вони призначаються виготовлення циліндричних заготовок великої довжини.

Свердлильні та довбальні верстати

Свердлильні верстати зазвичай відносять до категорії «по металу», але практично такі агрегати є універсальними та без обмежень можуть використовуватися й для дерева – головне мати в господарстві відповідні свердла.

У свою чергу, для створення прямокутних отворів та заглиблень у деревині застосовують довбальні верстати. При цьому деякі з подібних агрегатів допускають також установку свердл й називаються, відповідно, свердлильно-долбальними.

Шліфувальні верстати

Вимоги до шліфувального інструменту сильно залежать від форми поверхні, що обробляється. Внаслідок цього й асортимент сучасних шліфувальних верстатів для дерева дуже різноманітний.

Власне, основна відмінність тут полягає у формі робочої частини:

1. Один з найпопулярніших варіантів – диск із закріпленим на ньому шліфувальним папером.

2. Інший – шліфувальна стрічка, що рухається за принципом конвеєра.

Шпиндельні верстати, що використовують інструмент у вигляді циліндричної гільзи, зручні для обробки отворів та криволінійних кромок; а барабанні агрегати добре справляються з плоскими заготовками порівняно великих розмірів.

Комбіновані верстати

Крім спеціалізованих пристроїв, у продажу можна зустріти комбіновані верстати по дереву. Такі агрегати поєднує у собі можливості відразу кількох типів верстатів; практично обов'язковими для них є функції пиляння та стругання, проте найчастіше передбачаються й інші режими – фрезерування, свердління, довбання тощо.

Конкретний функціонал комбінованого верстата варто уточнювати окремо, однак у будь-якому випадку такі агрегати призначаються в основному для невеликих обсягів робіт й не підходять для великих виробництв. Це пов'язано з тим, що поки використовується одна функція агрегату, інші недоступні, а переналаштування між режимами неминуче займає час, іноді досить значний.

Вузькоспеціалізовані верстати по дереву

Крім описаних вище, існують інші види деревообробних верстатів. В основному це вузькоспеціалізовані рішення – такі, як кромкооблицювальні верстати, що застосовуються у меблевому виробництві для нанесення захисного покриття на кромки меблевих щитів, або обладнання для опалубки, що здійснює очищення елементів опалубки від цементу та інших матеріалів.

Також не можна не згадати таке додаткове обладнання, як витяжні установки (стружковідсмоктувачі) – свого роду спеціалізовані пилососи для видалення пилу та стружки зі верстата. Вони роблять роботу комфортнішою, та й прибирання за наявності такого агрегату помітно спрощується.

22.02.2022
Поділитися