МИ ПРАЦЮЄМО З 9:00 ДО 18:00 ПО БУДНЯХ. СБ-НД з 10:00 до 15:00!
Каталог

Якими бувають будівельні риштування

Для простої людини всі будівельні риштування однакові. Проте кожен, хто хоч трохи заглиблювався у це питання, знає, що вони бувають різних типів, що визначають їх конструктивні особливості. Розглянемо найбільш відомі та часто застосовувані.

Історія будівельних лісів почалася багато століть тому, необхідність у них виникла, як тільки люди навчилися будувати досить високі будинки. Спочатку ліси будувалися з деревини, звідки й пішла їхня назва. Використання цього матеріалу дозволяло швидко зібрати необхідну конструкцію. Проте міцність її була невисока, а розміри обмежені. Сьогодні для лісів застосовуються труби різного перерізу та сталевий профіль. Металеві конструкції дозволили створювати вищі та при цьому надійніші ліси, які можна застосовувати багаторазово, завдяки чому з'явилася послуга оренди будівельних риштувань.

Втім, повністю від деревини не відмовилися – цей матеріал досі активно застосовується для підлог. До того ж дерев'яні ліси використовують у тих випадках, коли розміри споруди невеликі (або роботи ведуться всередині приміщення) і є бажання заощадити. Широко застосовувані при ремонтах квартир будівельні козли, що найчастіше збиваються з перших матеріалів - це один з підвидів будівельних лісів.

Сьогодні ліси активно використовують не лише на будівництві. Їх можна зустріти у промисловості, на авіаційних та суднобудівних роботах, при зведенні сцен та інших об'єктів.

Технічно всі види будівельних риштувань схожі між собою, різниця полягає в основному в типі кріплення окремих елементів між собою. Саме спосіб кріплення й визначає назву різних типів.

Рамні ліси

В даному випадку вертикальні або горизонтальні рами з'єднуються в окремі секції у вигляді горизонтальних або діагональних зв'язків, які скріплюються у вигляді прапорцевих замків. Такий підхід дозволяє дуже швидко та недорого створювати великі та надійні конструкції, не дивно, що рамні риштування дуже широко поширені. Однак є у них один важливий недолік - неможливість використання при монтажних або кладкових роботах на фасадах зі складною геометрією, до того ж висота рамних лісів невелика - до 60 метрів.

Штирьові ліси

В даному випадку окремі компоненти з'єднуються за допомогою закріплених на них штирів, що вводяться у спеціальні трубки. Конструкція збирається поетапно, підвищення її жорсткості застосовуються додаткові діагональні розкоси. У результаті виходить надійна, але дуже потужна конструкція. Завдяки простоті їхнього виробництва саме такі ліси найчастіше застосовувалися у Радянському Союзі. У сучасному будівництві штирьові ліси зустрічаються набагато рідше.

Хомутові ліси

Як можна здогадатися з назви, у цьому випадку для з'єднання окремих елементів використовуються сполучні хомути, поворотні або глухі (неповоротні). Такий підхід дозволяє збирати ліси різних форм, які потім можна застосовувати при роботі з фасадами будь-якої геометрії, висотою до 100 метрів. До того ж хомутові ліси можна поєднувати з іншими видами. Проте не обійшлось і без недоліків. І в даному випадку - це висока складність складання, через яку хомутові ліси поступово витісняються клиновими.

Клинові (модульні) ліси

Наразі окремі елементи лісів мають спеціальні фланці з пазами, у яких вводяться клини, застосовувані для кріплення. У результаті виходить надійна та стійка конструкція, здатна витримувати чималі навантаження. Такі риштування можна використовувати з фасадами зі складною геометрією (при цьому окремі елементи конструкції кріпляться за допомогою хомутів), їх активно застосовують в інших сферах людської діяльності.

Інші види лісів

Природно, що лише названими чотирма видами справа не обмежується. У будівництві активно використовуються також підвісні та чашкові ліси, а також пересувні вежі (тури). Всі ці конструкції призначені для проведення точкових робіт, у зоні яких їх розміщують.

Підвісні ліси, як відразу стає зрозуміло з назви, немає опори на грунт й кріпляться на силових елементах будівлі. Їх можна використати на великій висоті.

Чашкові також отримали свою назву завдяки формі кріплення. Наразі використовується спеціальна гайка, форма якої нагадує чашку. Такий підхід дозволяє дуже швидко зібрати надійну та стійку, хоч й не надто велику конструкцію.

Будівельні вежі, які можна легко переміщати з місця на місце завдяки колісній основі, ідеально підходять для проведення робіт на фасадах будівель, що відрізняються дуже складною формою, рясніють балконами та декоративними елементами. Для підвищення зручності роботи тури іноді доповнюються підйомними механізмами.

08.02.2022
Поділитися