Якій мові віддаєте перевагу?
Русский або Українська
МИ ПРАЦЮЄМО З 9:00 ДО 18:00 ПО БУДНЯХ. СБ-НД з 10:00 до 15:00!
Каталог

Трубогиби

Який потрібен вигин?

Масштаби робіт

Трубогиб - це пристосування з промовистою назвою, з якої ж відразу стає ясно, що призначення пристрою полягає в згинанні труб.

Труби, арматура та інші аналогічні вироби стандартно випускаються прямими, без будь-яких вигинів. Проте, на практиці ця форма далеко не завжди виявляється підходящою - нерідко виникає необхідність надати деталі деяку кривизну або зігнути її на певний кут. Як правило, зручніше за все при цьому скористатися спеціалізованим інструментом - трубогибом.

У наш час у продажу можна знайти велику різноманітність трубогибів - від найпростіших ручних механізмів до потужних стаціонарних верстатів з комп'ютерним управлінням і робочим зусиллям, що вимірюється тоннами. У цій статті ми спробуємо розібратися в цьому асортименті і визначитися, як вибрати трубогиб і який інструмент краще підійде для тієї чи іншої ситуації.

Який потрібен вигин?

Перше питання, на яке потрібно відповісти при виборі, таке: «Яку саме форму потрібно надати деталям, що вигинаються?». В цьому плані трубогиби діляться на дві основні категорії: кутові і радіусні.

Кутові трубогиби

Відповідно до назви, призначаються для згинання деталей на кут. Правда, місце вигину все одно виглядає як закруглення - однак радіус цього заокруглення відносно невеликий. Крім іншого, подібні пристосування популярні при прокладанні водопровідних і газових труб з металу, а також при виготовленні деяких деталей авто (таких, як «кенгурятники»). Кутові інструменти можуть використовувати різні методи роботи, в залежності від типу механізму. Так, в ручних моделях зустрічається принцип важеля, в гідравлічних - тиск, коли заготівля притискається до оправки відповідної форми, а метод намотування на оправку може поєднуватися практично з будь-яким типом механізму.

Відзначимо, що на кут гнуться в основному труби (і інші деталі) круглого перетину; профільні вироби при такій обробці сильно деформуються і можуть бути пошкоджені.

Радіусні трубогиби

В свою чергу, ці моделі використовуються для надання заготівлі певної кривизни - в тому числі з досить великим радіусом. Більшість таких пристосувань мають вигляд стаціонарних верстатів, а конкретний радіус вигину можна регулювати в певних межах (іноді досить широких). Класичний варіант радіусного трубогиба - так звана тривалкова конструкція, з використанням трьох роликів, між якими прокочується заготівля.

Особливим випадком є так звані дорнові трубогиби. Їх назва походить від дорна - особливого гнучкого стрижня, нерідко у вигляді довгої пружини. Цей стрижень при роботі вставляється в трубу, що вигинається, і грає роль своєрідного стабілізатора, який зводить до мінімуму зайві деформації (утворення хвилястої «гофри» з внутрішньої сторони виробу і витончення стінок із зовнішньої). Це дає можливість успішно гнути навіть тонкостінні труби, які погано переносять обробку в більш традиційних трубогибах.

Крім того, серед дорнових верстатів зустрічаються повністю автоматизовані моделі з ЧПК, здатні створювати вироби складної форми за заданими параметрами. Зворотній бік цих переваг - громіздкість і досить висока вартість подібних агрегатів, навіть найбільш простих.

Масштаби робіт

Другий ключовий момент, з яким потрібно визначитися - якої товщини деталі доведеться гнути, і як часто це належить робити. Від цього залежить вибір трубогиба за типом механізму.

Важільні трубогиби

Найбільш простими і недорогими є ручні важільні пристосування, що працюють, як випливає з назви, за принципом найпростішого механічного важеля. Вони часто виконуються у вигляді ручних інструментів, зручних в перенесенні з місця на місце, до того ж не залежать від електроживлення. Однак робота з таким трубогибам - досить обтяжливе заняття, а домогтися високого робочого зусилля в ньому непросто. Тому важільні інструменти призначаються в основному для невеликих обсягів робіт і порівняно тонких заготовок.

Гідравлічні трубогиби

Більш досконалим варіантом є гідравлічні трубогиби. Вони також працюють від м'язової сили користувача, але тут зусилля передається на заготівлю через герметичну систему циліндрів, заповнених спеціальним маслом. Це дозволяє дещо зменшити габарити інструменту (не потрібно передбачати більшу довжину важелів), а також підвищити його ефективність. Зворотній бік цих переваг - збільшена ціна. В цілому ж гідравлічний трубогиб буде оптимальним вибором там, де гнути деталі потрібно порівняно нечасто, проте можливостей більш простого важільного інструменту вже недостатньо.

Електричні трубогиби

У професійній сфері найбільшою популярністю в наш час користуються електричні трубогиби, в яких робоче зусилля забезпечується електродвигуном. Такий тип механізму дозволяє створювати найрізноманітніші пристрої - від ручних інструментів, які можна порівняти за розміром з болгарками і дрилями, до важких верстатів промислового рівня. Однак в будь-якому випадку електричні моделі будуть відмінним вибором там, де працювати потрібно часто і багато: вони дозволяють гнути навіть досить товсті заготівлі швидко і без зусиль з боку користувача. З іншого боку, подібні інструменти обходяться досить дорого і залежать від електроживлення.

Електрогідравлічні трубогиби

У свою чергу, електрогідравлічні трубогиби є особливим різновидом електричних агрегатів. У їх конструкції також є електродвигуни; однак такий двигун приводить в дію не саму робочу частину трубогиба, а насос, який створює тиск в гідравлічній системі - і вже ця система забезпечує необхідне для роботи зусилля. Ключова перевага подібного формату роботи - можливість забезпечити дуже високе робоче зусилля; з іншого боку, самі трубогиби виходять досить дорогими, громіздкими і складними в обслуговуванні. Як наслідок, більшість електрогідравлічних моделей відноситься до промислового устаткування і застосовується там, де гнути деталі потрібно часто, багато і з великим зусиллям.

На завершення нагадаємо, що трубогиби одного типу і призначення можуть помітно відрізнятися за конкретним робочим характеристикам - перш за все максимальному діаметру (товщині) заготівлі. Так що при виборі варто звертати увагу не просто на загальну категорію агрегату, а на його конкретні можливості.

10.11.2020
Поділитися
tools
Безкоштовна доставка за підписку
Підпишіться на розсилку, щоб отримувати актуальні пропозиції та першими дізнаватися про знижки та акції.