МИ ПРАЦЮЄМО З 9:00 ДО 18:00 ПО БУДНЯХ. СБ-НД з 10:00 до 15:00!
Каталог

Термопістолети

І звичайним людям і майстрам-професіоналам нерідко доводиться мати справу з клеєм. Іноді таке з'єднання більш виправдано, ніж використання кріплення, а нерідко воно і взагалі виявляється єдиним доступним варіантом. Клеючий склад можна наносити і по-старому, вручну - однак більш сучасним і практичним способом є термопістолет.

Призначення термопистолета (він же клейовий пістолет) полягає в тому, щоб розплавити твердий клейовий матеріал і подати його до місця склейки через спеціальний носик (сопло). Такий спосіб роботи має ряд переваг перед пензлями, шпателями і т.п.: склад наноситься максимально швидко і просто, знижується ймовірність замазати руки або одяг, до того ж носик може проникнути у важкодоступні місця. Так що в наш час термопістолети застосовуються не тільки для склеювання, а й для заповнення швів і порожнин, нанесення теплоізоляції і інших подібних робіт.

Клейові пістолети, незалежно від характеристик, обов'язково мають в конструкції два елементи: нагрівач і систему подачі робочого складу. А ось особливості функціонування цих елементів можуть бути різними; крім того, зустрічаються нюанси, пов'язані з форматом витратних матеріалів. Розглянемо всі ці моменти докладніше.

Типи термопістолетів

Основна відмінність між різними видами термопістолетів полягає в джерелі нагрівання.

Мережеві термопістолети

Інструменти, що використовують електрику зі звичайної побутової мережі (або іншого аналогічного джерела живлення - генератора, автоінвертора і т.п.). Це найбільш популярний в наш час спосіб нагріву, його можна зустріти у всіх категоріях термопістолетів. Пов'язано це з тим, що мережеві моделі виходять простіше, легше і дешевше газових і акумуляторних аналогів, їх потужність може бути практично будь-якою, а час роботи обмежується лише наявністю напруги в розетці.

Головний недолік цього варіанту - власне залежність від розеток: без зовнішнього живлення інструмент стає некорисним, а мережевий дріт може помітно обмежувати свободу переміщень.

Акумуляторні термопістолети

Електричні інструменти, які отримують живлення від власної батареї. Такому термопістолету для роботи не потрібна розетка, у нього немає дроту, який створює незручності, що робить подібні моделі дуже зручними там, де потрібна максимальна мобільність. Правда, заряд батареї не нескінченний - як правило, його вистачає на 30-60 хвилин безперервної роботи. З іншого боку, акумуляторні пристрої простіше, безпечніше і дешевше у використанні, ніж інший автономний різновид клейових пістолетів - газові.

Крім того, варто відзначити, що багато моделей робляться під стандартні змінні акумулятори для електроінструменту. Завдяки цьому можна запастися кількома зарядженими батареями і міняти їх у міру необхідності.

Газові термопістолети

Інструменти з нагрівачем у вигляді газового пальника; найчастіше за все заправляються від балончиків для запальничок. Такі пістолети складніше по конструкції і більш вимогливі до дотримання правил експлуатації, ніж акумуляторні; крім того, заправка обходиться дорожче зарядки батарей. З іншого боку, інструмент виходить відносно легким і компактним; балончики теж більш зручні в транспортуванні, ніж запасні акумулятори; дозаправка займає лічені хвилини; до того ж газові нагрівачі здатні ефективно працювати при низьких температурах, шкідливих для батарей.

З урахуванням цього застосовувати газові термопістолети має сенс в основному тоді, коли розеток поблизу немає, а акумуляторний інструмент з тих чи інших причин не підходить (наприклад, якщо потрібно буде багато працювати при мінусових температурах).

Який клей використовується?

Друга відмінність між сучасними термопістолетами - спосіб подачі клеючого матеріалу.

У побутових і напівпрофесійних моделях найбільшого поширення набув напівавтоматичний механізм подачі. В такому механізмі рухливий повзунок, що переміщає клейовий стрижень, за допомогою системи важелів і тяг з'єднаний з пусковою кнопкою («курком»); кожне натискання на кнопку рухає повзунок з клеєм вперед на кілька міліметрів. Особливих зусиль для цього не потрібно, а самі механізми прості, недорогі, надійні і не споживають зайвої енергії. З іншого боку, вони не відрізняються особливою точністю дозування, а тривала робота може все-таки виявитися досить стомлюючої.

У світлі цього потужні професійні інструменти зазвичай оснащуються автоматичними системами подачі клею. Такі механізми досить складні і дороги, зате вони максимально полегшують роботу: користувач тільки натискає на пуск, необхідний тиск створює автоматика.

Відзначимо, що подібні системи найчастіше робляться електричними - це дозволяє їм отримувати енергію від того ж дроту, через який живиться нагрівач. Однак зустрічаються і пневматичні термопістолети. Вони мають значну вагу і вимагають підключення одночасно до електромережі і до компресора, однак виходять продуктивними і в той же час точними, завдяки чому відмінно підходять для виробництва, будівництва і т.п.

І третій тип механізму, що подає - повністю ручний. Він застосовується в основному в специфічному різновиді термопістолетов - так званих клейових ручках: невеликих пристроях циліндричної форми, без пістолетної рукоятки. Такі «ручки» зазвичай мають сопла невеликого діаметру і застосовуються для тонких робіт, а механізм, що подає, має вигляд повзунка, переміщуваного за рахунок натискання пальцем - для зручності натискання на повзунку передбачається спеціальний упор.

Який клей використовується?

У наш час для термопістолетів випускається велика різноманітність клеючих складів, що розрізняються за сумісними матеріалами, робочими температурами, кольором/прозорістю і т.п. Так що знайти підходящий клей для тієї чи іншої роботи не складає особливих труднощів. Пару слів варто сказати лише про форму випуску.

Найбільшою популярністю в наш час користується клей в стрижнях (стіках). Такі витратні матеріали випускаються в різних діаметрах, чим продуктивніше пістолет - тим товщі стрижні для нього. Якщо інструмент купується для побутового застосування - з іншими видами «зарядів», швидше за все, не доведеться мати справу. А ось професійні моделі можуть бути розраховані на гранули або аналогічний варіант - подушки (відрізняються більшим розміром частинок). При великих обсягах робіт ці формати витратних матеріалів нерідко виявляються зручніше стрижнів.

08.12.2020
Поділитися