Рубанок - досить простий з технічної точки зору, але при цьому дуже важливий інструмент. Тож не дивно, що історія його почалася дуже давно, нехай навіть вона і не йде зовсім вже в глибину століть, як у випадку з молотком або пилкою.
Ми не знаємо і ніколи вже не зможемо дізнатися точну дату появи на світі найперших рубанків (іноді називають приблизно 1200 рік до нашої ери). Так, предмети меблів, знайдені в гробницях Стародавнього Єгипту, виготовлені з дошок, поверхня яких була оброблена за допомогою інструменту, яким цілком міг бути рубанок або щось подібне. Є припущення, що це були прості дерев'яні бруски, до основи яких кріпилася ріжуча частина. Іншими словами, лезо не проходило крізь дерев'яний брус, а просто закріплювалося знизу. Але ніяких доказів цьому немає. Ми не знаємо точно, який саме набір інструментів використовували давньоєгипетські меблевики.
Проте нам добре відомо, що ці інструменти вже досить активно застосовувалися за часів Стародавнього Риму - найбільш ранні зразки були виявлені при розкопках на руїнах Помпеї. Ці інструменти являли собою дерев'яний брусок в прорізом, в який вставляли металеве лезо, що закріплювалося за допомогою дерев'яного клину. Ця проста, але надійна і зручна конструкція пережила століття, дерев'яні рубанки зустрічаються і сьогодні. Пізніше, під час розкопок виявили також давньоримські рубанки, які були повністю виготовлені з бронзи.

Інші римські зразки рубанків були виявлені також у Великобританії та Німеччині. Але по-справжньому активно ці інструменти стали використовуватися тільки до середини 15-го століття. Пристосування ці виготовлялися вручну і поштучно, ні про яке промислове виробництво мови тоді не велося. Зате тоді почали з'являтися різні модифікації рубанків. У 17-му столітті з'явилися перші фуганки.

Перше ж промислове виробництво рубанків заснував в 1860-х роках Леонард Бейлі, який виготовляв інструменти з корпусом з чавуну. Згодом він продав патент на дане обладнання компанії Stanley Rule & Level, нині відомій як Stanley Works. У компанії дещо допрацювали конструкцію, після чого вона набула сучасних форм. Цікаво, що рубанки, які випускаються сьогодні під брендом Stanley, не надто відрізняються від тих, що колись виробляв Бейлі.
Перший же механічний рубанок з'явився в 1918 році і активно використовувався в кораблебудуванні. Це був інструмент з пневматичним приводом, різак якого обертався зі швидкістю від 8000 до 15000 об/хв. Одне таке пристосування могло замінити працю 15 людей з ручними інструментами. Згодом конструкція була вдосконалена, а повсюдне поширення електрики призвело до появи перших електричних рубанків. Останнім серйозним удосконаленням електрорубанків стала поява моделей, що працюють від акумуляторної батареї, що дозволило позбутися від необхідності тягти за собою провід.

До речі, всупереч широко поширеній думці, слово «рубанок» зовсім не є похідним від слова «рубати». Етимологи вважають, що це - пряме запозичення від німецького слово Raubank, що позначає даний інструмент для обробки дерева. Втім, сьогодні в німецькій мові для позначення рубанка використовується слово Hobel.