Якій мові віддаєте перевагу?
Русский або Українська
МИ ПРАЦЮЄМО З 9:00 ДО 18:00 ПО БУДНЯХ. СБ-НД з 10:00 до 15:00!
Каталог

Викрутка - історія створення інструменту

Сьогодні викрутка є, мабуть, найпоширенішим ручним інструментом в світі. Важко буде відшукати будинок або квартиру, в якій би її не було хоча б в одному екземплярі. При цьому цей інструмент не можна назвати надто вже древнім.

І якщо молоток або пила з'явилися ще в незапам'ятні часи неоліту, то у випадку з викруткою багато ресурсів називають зазвичай 17-е століття, коли всілякі гвинтові з'єднання стали звичайним явищем. Однак існує чимало свідчень того, що насправді цей інструмент був вже знайомий людям в 15-му столітті.

Перш за все, перший опис викрутки з грушоподібною рукояткою зустрічається в рукописному збірнику «Домова книга замку Вулфегг», написаному десь між 1475 і 1490 роками. Це була модель, призначена для гвинтів з прямим шліцом (інші варіанти гвинтів з'явилися лише в 20-му столітті).

До того ж збереглися чимало докладних описів і малюнків ранніх моделей стрілецької зброї. І на них можна розгледіти гвинти. Логічно припустити, що раз майстри активно використовували гвинти, то повинен був бути і інструмент для їх закручування. Як винахідника викрутки інші джерела називають німецького ченця Бертольда Шварца, який жив в 14-му столітті, якому нерідко приписують винахід пороху. Але ніяких прямих доказів цьому немає, оскільки ніяких документів або описів життя цієї історичної особистості не залишилось.

Також збереглися праці німецького вченого Георгія Агріколи, присвячені металам і мінералам, що датуються 1556 роком. І на одній з ілюстрацій ми можемо побачити зображення гвинта з прямим шліцом, який мало чим відрізняється від тих, що застосовуються сьогодні. Знову таки, можна припустити, що де гвинт, там і викрутка.

Цікаво, що хоча ідея гвинтів з'явилася ще в Стародавній Греції, складності з їх виготовленням не дозволили людям почати використовувати даний вид кріплення вже в ті роки. В середні віки гвинти виготовлялися поштучно вручну, це був довгий і складний процес. І тільки в другій половині 19-го століття з'явилися перші верстати, що дозволили налагодити виробництво в промислових масштабах.

Зростання популярності гвинтів на тлі здешевлення їх випуску поступово привело до вдосконалення і, в кінцевому підсумку, до розширення асортименту викруток. Самі гвинти при цьому також почали вдосконалюватися. У 1909 році з'явилися моделі з квадратним прорізом на голівці, які були створені канадським винахідником Пітером Робертсоном і швидко стали дуже популярними. Згідно з легендою, ідея прийшла до винахідника після того, як у нього зіскочила викрутка з прямим шліцом, внаслідок чого він сильно поранив руку.

А в 1933 було створено і перші хрестові гвинти. Їх запатентував американський винахідник Джон Томпсон, який довго потім намагався знайти промисловця, який би погодився вкласти гроші у виробництво нового і цікавого, але при цьому дуже незвичайного і складного в виробництві типу.

У результаті в 1934 році з'явилася компанія Phillips Screw Company, заснована підприємцем Генрі Филипсом і існуюча до цього дня. Хрестоподібні гвинти, які випускаються нею, в результаті стали стандартом для всієї галузі. У них була одна перевага перед квадратними гвинтами Робертсона - можливість використання звичайної викрутки з вузьким «жалом». До того ж популяризації гвинтів Phillips сприяв Генрі Форд, який задіяв їх при збірці автомобілів для кріплення елементів оздоблення інтер’єру.

До речі, згідно з легендою, Форд спочатку хотів використовувати квадратні гвинти Робертсона і навіть хотів викупити у останнього патент. Але винахідник зажадав відсоток від кожного проданого автомобіля, в результаті чого угода не відбулася. Але, згідно з деякими даними, кілька партій автомобілів Ford були створені із застосуванням квадратних гвинтів.

На сьогоднішній день саме хрестові викрутки набули найбільшого поширення. І не дивно, адже подібні гвинти дозволяють краще центрувати викрутку, а площа дотику робочих поверхонь при цьому в два рази більше. Втім, гвинти з прямим шліцом існують і до цього дня, а значить випускаються і відповідні викрутки.

А взагалі типи шліців у гвинтів сьогодні обчислюються вже десятками. Причому деякі з них називаються спеціальними і зустрічаються виключно в деяких областях людської діяльності. Наприклад, в поїздах і метро країн колишнього СРСР активно використовуються трикутні гвинти. Прямі, хрестоподібні і шестигранні (типовий приклад - меблеві конфірмати) шліци відносяться до стандартних.

Відповідно сьогодні існує і безліч викруток найрізноманітніших форм, розмірів і кольорів, що продаються поштучно і в вигляді наборів. Випуском цього виду інструменту займаються практично всі досить відомі бренди, які спеціалізуються в цій сфері.

05.01.2021
Поділитися
tools
Безкоштовна доставка за підписку
Підпишіться на розсилку, щоб отримувати актуальні пропозиції та першими дізнаватися про знижки та акції.