При ремонтних роботах нерідко доводиться мати справу з обробкою твердих матеріалів - підготовкою отворів в бетоні, штробленням стін, ламанням перегородок тощо. Одним з найбільш універсальних й практичних інструментів для таких робіт є перфоратор - тим більше, що в наш час подібні інструменти зазвичай мають декілька режимів роботи (буріння з ударом, довбання, нерідко також традиційне свердління).
Найбільшого поширення набули електричні перфоратори з живленням від мережі: вони прості, надійні та функціональні. Інші види подібних інструментів (акумуляторні, пневматичні, бензинові) мають специфічні, досить обмежені області застосування.
У цій статті ми розглянемо декілька найбільш популярних моделей електричних перфораторів - починаючи від легких, відносно недорогих пристроїв та закінчуючи потужними професійними рішеннями.
Bosch Professional GBH 2-26

Модель в двох варіантах комплектації - GBH 2-26 DRE (арт. 0611253708), з патроном SDS + та GBH 2-26 DFR (арт. 611254768), де також передбачений змінний патрон для свердел. В іншому агрегати повністю ідентичні: «легка» вагова категорія (вага 2,8 кг, енергія удару 2,7 Дж), три режими роботи (буріння, свердління, удар), сумісність з бурами до 26 мм і коронками до 68 мм.
Переваги: хороша продуктивність, ергономічна конструкція корпусу і дроту, є комплект з патроном для свердління.
Недоліки: досить сильна вібрація при роботі.
DeWALT D25133K

Легкий і в той же час досить потужний перфоратор: при вазі 3 кг та потужності 800 Вт дає енергію удару в 2,8 Дж. Має три режими; при цьому невелика маса й ергономічний корпус дозволяють під час свердління тримати інструмент однією рукою. З іншого боку, відрізняється специфічним режимом довбання: при великому діаметрі бура може знадобитися сильний натиск на інструмент, інакше довбання просто не увімкнеться. Це може створювати труднощі в деяких ситуаціях - наприклад, при бурінні на вазі зі стрем’янки.
Переваги: невелика вага, хороша потужність удару.
Недоліки: специфічний режим роботи довбання, невеликий комплектний кейс, відсутність віброзахисту.
Makita HR2470

Легкий (2,6 кг) перфоратор, по ефективності та продуктивності дещо поступається описаним вище моделям. Так, енергія удару заявлена на рівні 2,4 Дж, максимальний діаметр бура - 24 мм, а для свердління коронками ця модель підходить порівняно слабо. З іншого боку, в конструкції передбачений захист від вібрацій, що забезпечує можливість тривалої роботи без дискомфорту.
Переваги: легкість, компактність, невисокий рівень вібрацій, об'ємний кейс в комплекті.
Недоліки: порівняно невисока потужність.
Metabo KHE 2644 (606157000)

Ще один відносно легкий і малопотужний агрегат. Хоча в характеристиках заявлена сумісність з бурами до 26 мм й коронками до 68 мм, однак енергія удару становить всього 2,3 Дж при потужності двигуна 800 Вт. Так що навряд чи має сенс використовувати цю модель з насадками великих діаметрів і на високих навантаженнях. А ось при порівняно нескладних роботах однозначними перевагами виявляються невелика вага та хороша ергономіка.
Переваги: зручна конструкція, довгий дріт (4 м).
Недоліки: невисока потужність удару, слабка придатність до високих навантажень, маленький кейс.
Bosch Professional GBH 4-32 DFR (0611332100)

Цю модель можна вже віднести до професійного рівня: вона має вертикальну компоновку, характерну для подібних інструментів, і вагу майже 5 кг. Практичні характеристики також відповідають цій категорії: енергія удару 4,2 Дж, сумісність з бурами до 32 мм і коронками до 90 мм. При цьому в конструкції є система гасіння вібрацій, що помітно знижує стомлюваність при роботі.
Переваги: хороша потужність й продуктивність, низький рівень шуму та вібрацій.
Недоліки: не встановлені.
DeWALT D25417KT

Одна з основних причин включення цієї моделі в нашу добірку - багата комплектація: крім стандартних аксесуарів, разом з інструментом покупець отримує два патрона (SDS + і швидкозатискний), 10 свердел, 2 бура, 1 зубило, а також захисні рукавички та окуляри. Що стосується самого перфоратора, то це професійна модель середнього рівня (4,3 кг, 4,2 Дж на удар) з характерним вертикальним компонуванням, непоганими практичними показниками продуктивності та ефективною системою гасіння вібрацій. Правда, для початку довбання може знадобитися значне зусилля; однак є дані про те, що цей момент легко виправляється додаванням мастила всередину ствола.
Переваги: хороша потужність та продуктивність, багата комплектація, ефективне гасіння вібрацій.
Недоліки: обороти не регулюються, відсутен реверс.
Metabo KH 5-40 (600763500)

Досить потужний і масивний (7,1 кг) професійний перфоратор. Видає до 8,5 Дж на удар і дозволяє свердлити бурами до 40 мм і коронками до 105 мм, що встановлюються в патрон SDS-Max. Працює тільки з ударом, не має режиму свердління; втім, для інструменту такого рівня це швидше особливість, ніж недолік. Те ж стосується відсутності реверсу. Крім того, формально в конструкції відсутній захист від вібрацій; проте значна вага та деякі особливості конструкції знижують дискомфорт при роботі. А ось до однозначних недоліків можна віднести відсутність регулювання обертів.
Переваги: хороша потужність та продуктивність, довгий дріт (4 м).
Недоліки: обороти не регулюються, відсутня спеціальний віброзахист.
Makita HR5212C

Висококласний важкий перфоратор вагою майже 12 кг, з енергією удару близько 20 Дж. Серед режимів роботи немає звичайного свердління (без удару), а серед функцій відсутній реверс - втім, ці моменти традиційні для даного класу інструментів. А ось силу удару, а також оберти, можна регулювати. Ще один однозначний плюс - фірмова система гасіння вібрацій AVT. А індикатор зносу щіток дозволяє з легкістю стежити за станом двигуна.
Переваги: дуже висока потужність та продуктивність з можливістю регулювання, ефективне гасіння вібрацій.
Недоліки: значна вага, висока вартість.